Blog ' da Ara

Loading

13 Haziran 2012

Oracle Performance Troubleshooting 1 (AWR Reports)


Bu yazımızda Oracle Performans Troubleshooting de kullanılabilen en etkili toolar olan awr,ash ve addm raporları hakkında  pratik kullanım bilgileri ve bu raporların hangi durumlarda daha etkili bilgiler sunabileceği hakkında faydalı bilgiler yazmaya çalışacağız.
AWR Raporları
Awr Raporları Bir Oracle Veritabanındaki performans istatistikerinin toplantığı data kaynağıdır. Ancak Awr raporlarından tam anlamıyla yararlanabilmek için öncelikle istatistiklerin yorumlanabilmesi ve db ye ait geçmişteki istatisklerin de bilinmesi ve db ye bağlanan uygulamalarında yapısının biraz tanınmış olması gerekir. Bununla birlikte bir dba nın bu bilgilere sahip olması uzun zaman ve uğraş isteyebilir. Biz burada awr raporlarının pratik olarak yorumlanmasına değinecek ve veritabanındaki performans darboğazlarının keşfedilmesinin awr raporları üzerinde nasıl gerçekleştirileceğine dair bilgiler sunacağız.
                Awr Raporu Nasıl Elde Edilir?
Awr raporları en basit olarak Enterprise Manager Üzerinde elde edilebilir. Aşağıdaki screen shutları sırasıyla inceleyerek aım adım awr raporlaru elde edebilirsiniz.


Şekil 1: Enterprise Manager Database Home Ekranına ulaştıktan sonra Sarı ile üzerini boyadığımız Server Tabına tıklanır.
Şekil2:Server tabında yine üzerini highlight ettiğimiz Automatic Workload Repository linki ne tıklanır. Burada göreceğiniz gibi bir çok tool mevcuttur ancak biz şu an AWR ile ilgileniyoruz.


Şekil3:Karşımıza çıkan Automatic Workload Repository ekranında Edit Butonuna tılayarak AWR data toplama seçeneklerini değiştirebiliriz. Şekil 3 de göründüğü üzere örnek veritabanı 30 gün süre ile awr bilgilerini tutuyor ve 60 dakikada bir sanpshot alıyor. Awr ayarlarına dair detaylı bilgiyi Oracle Database Maintenance (Database Bakımı) yazımızdan inceleyebilirsiniz.
Yine şekil 3 de üzeri boyanmış Run Awr Report Butonuna tıklıyoruz.

Şekil 4 de üzeri boyanan yukarıdaki kısımda tarih ve aşağıdaki kısımda da awr raporu için başlangıç noktasını seçiyoruz ve OK butonuna basıyoruz.


Şekil5 de de Yine tarih seçip awr raporu için bitiş noktası seçiyoruz.


Şekil 6 da ki gibi bir ekran karşımız çıkacak bekliyoruz…


Şekil 7 de göreceğiniz gibi Awr raporumuz hazır dilersek yukarı sağda buluna Save To file butonu ile raporumuzu bilgisayarımıza kaydedebiliriz.

Awr raporunu Yukarıda anlatıldığı gibi Enterprise Manager yada Grid Control Ekranında elde etmek her ne kadar daha kolay ve daha okunabilir olsada iyi bir dba scriptlede bu raporları elde etmeyi bilmelidir.Çünkü Grid yada Enterpise Manager her zaman çalışacak diye bir şey yok. Yeri gelir bu ekranlarda ulaşılamaz olabilir. Bu durumda Sorunun acil tespit edilip aksiyon alınması için awr raporundan faydalanmak kaçınılmaz olabilir.Espirili anlatımı ile eğer dba iseniz database ile aranıza kimseyi sokmamayı bilmelisiniz.
Aşağıda awr raporlarını script ile nasıl elde edeceğimiz bulunmaktadır.

--Awr ayarlarının değiştirilmesi için;

SELECT snap_interval, retention FROM dba_hist_wr_control;

BEGIN
  DBMS_WORKLOAD_REPOSITORY.modify_snapshot_settings(
    retention => 43200,        -- Dakika (43200 = 30 Days). 
    interval  => 30);          -- Dakika.
END;
/

--Awr Snapshot üretilmesi
BEGIN
   DBMS_WORKLOAD_REPOSITORY.create_snapshot ();
END;
/

--Awr Snapshot Silinmesi
BEGIN
   DBMS_WORKLOAD_REPOSITORY.drop_snapshot_range (low_snap_id    => 1981,
                                                 high_snap_id   => 2004);
END;
/

--Kullanabileceğiniz Awr Snapshotların listelenmesi
  SELECT snap_id,
         CAST (begin_interval_time AS DATE),
         CAST (end_interval_time AS DATE)
    FROM dba_hist_snapshot
ORDER BY 3 ASC;

--Awr Baseline Üretilmesi (Baseline Belli bir aralıktaki snapsotlar için awr raporu üretilip db de saklanmasıdır. Daha sonra performans karşılaştırmasında bunlar kullanılabilir.)

BEGIN
   DBMS_WORKLOAD_REPOSITORY.create_baseline (
      start_snap_id   => 2305,
      end_snap_id     => 2310,
      baseline_name   => 'Good Nightly Batch');
END;
/

--Baseline lerin listelenmesi
  SELECT baseline_id,
         baseline_name,
         start_snap_id,
         end_snap_id
    FROM dba_hist_baseline
ORDER BY 1
/

--Baselineların silinmesi
BEGIN
   DBMS_WORKLOAD_REPOSITORY.drop_baseline ('Routine Jobs', TRUE);
END;
/

--Awr Raporlarının Script ile üretilmesi
$ORACLE_HOME/rdbms/admin/awrrpt.sql
$ORACLE_HOME/rdbms/admin/awrrpti.sql  --Belli bir instance için Awr raporu
$ORACLE_HOME/rdbms/admin/awrrpt.sql –Belli bir sql için awr raporu
$ORACLE_HOME/rdbms/admin/awrrpti.sql  --Belli bir instancdaki sql için Awr raporu
$ORACLE_HOME/rdbms/admin/awrddrpt.sql –Karşılaştırmalı awr raporu
$ORACLE_HOME/rdbms/admin/awrddrpti.sql  --Belli bir instance için karşılaştırmalı Awr raporu

Awr Raporları Nasıl Yorumlanmalıdır?
Eğer Veritabanımızda bir performans problemi varsa ilk bakmamız gerekn awr raporudur. Awr raporuna bakarken “veritabanı  neyi bekliyor” sorunu sormamız gerekir. Odaklandığımız konu burada beklemeler olmalıdır. Çünkü en çok beklemenin oluştuğu darboğazı çözmek veritabanı performansı için en çok faydayı sağlamak demektir. Performans kaybına en fazla sebep olan beklemeye odaklanabilmek için ilk bakacağımız awr raporundaki “top 5 timed event” kısmı olmalıdır.Yukarıdaki  örnekte tipik bir top 5 timed event tablosu verilmektedir.Burada herbir evente ait %total call time kolonuna baktığımızda % cinsinden veritabanının en fazla beklediği eventi görebiliriz. Sonrasında bu evetlere ait beklemeleri azaltmak bizim asıl hedefimiz olmalıdır. Aşağıda daha önce anlattığımız bazı eventler ve çözüm yöntemlerine ait yazılarımızı bulabilirsiniz. Zamanla en genel bekleme olaylarına ait yazılar yazmaya devam edeceğiz.
Yine top 5 timed event arasında Cpu Time yüksek olması kötü yazılmış sql lerin olmasından kaynaklanır. Cpu Time Değerinin %20 den fazla olması sql tuning yapılması gerektiğini dair önemli bir ipucudur.Bu durumda awr raporundaki sql istatistiklerine (aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi) göz atmanız gerekir.Sql istatistiklerine göz atarkende otrak noktanız  “logical and physical reads” değerleri yüksek olan sqlleri tespit etmek olmalıdır.I/O  ile iligli eventlerin fazla değere sahip olmasının sebei ise iki şey olabilir. Database çok fazla I/O yapıyordur yada bireysel I/O lar yavaş çalışıyordur.Ancak I/O ile ilgili Avg. Wait (ms) <20 genelde kabul edilebilir bir değerdir ve bu değer ne kadar küçükse veritabanının I/O bakımından o kadar hızlı olduğunu gösterir.
Ancak Aşağıdaki örnektede incelerseniz Av Rd(ms) kolonu vardır. Bu değerin Av Rd(ms)>20 I/O darboğaz olduğunu gösterir. Bu değerinde ortalama 7-8 civarında olmasını bekleriz.Genel olarak eğer database yavaşsa ve top 5 timed Events kısmında “db file sequential reads” ve “db file scattered read” ve “Cpu Time” eventleri görülüyorsa bu durumda  sql Tuning’e yoğunlaşmalıdır. Bu durum manuel yapılabileceği gibi “sql tuning advisor” da kullanılabilir.
Bir diğer faydalanabileceğimiz kısımda load profile kısmıdır. Bu kısımda database ‘ e ait yük istatistiklerini bulabilir ve kullanabiliriz. Eğer 2 gün önce performans gayeet iyi iken bu gün performans problemi yaşıyorsanız ve belirgin bir kök sebep bulamadıysanız load profile bölümlerin karşılaştırarak kök neden hakkında doğru yol almış olursunuz. Nedir Değişen yük? Veya nedir artan yük?Diğer bir önemli ksıısmda genel database performans tuning yaparken kullandığımız Instance Efficiency Kısmıdır.  Bu kısımda “Execute to Parse %” oranının yüksek olması cursor kullanımının iyi derecede olduğunu belirtir. “non-Parse Cpu” değerinin yüksek olması ise sql tuning’e yoğunlaşmamız gerektiğini gösterir.Bu yazımızda awr raporları nasıl elde edilebilir ve performans tuning yaparken nasıl incelenmelidir araştırmaya ve faydalı bir yazı yazmaya çalıştık.Burada yazılanlar awr raporlarının kullanılması için asla yeterli olmayacaktır ancak belki bilgi dağarcığınıza yeni bir şeyler eklemiş olursanız bu yazının amacı yerine gelmiş olur.
Bir sonraki yazımız ASH Raporları’ nda görüşmek üzere.

                                                                             Özcan YILDIRIM

4 yorum:

"Sorularınız ve Eleştirileriniz Değerlidir"